Vassleprotein 750g Choklad - Holistic

Ord. pris: 
299 kr
Pris:
279 kr
Inkl. 12% Moms
Du sparar: 
20 kr (7%)
Antal:
Kommentar till butiken:
Finns i lager
Holistic Vassleprotein är ett ultrafiltrerat vassleprotein-koncentrat. Vassleprotein anses vara den bästa proteinkällan, bland annat för dess balanserade profil av lättupptagliga aminosyror.

Det är viktigt att äta proteinpulver som innehåller alla olika aminosyror (både essentiella och icke essentiella) och att de är i bra inbördes balans. Holistic Vassleprotein uppfyller dessa krav.

Vi har dessutom tillsatt matsmältningsenzymer i proteintillskottet.
(Holistic vassleprotein finns i smakerna vanilj och choklad.)

Innehåll
750 gram och 5 kilo. Från kor på nordiska gårdar.

Ingredienser
Ultrafiltrerat vassleproteinkoncentrat
Kakaopulver
Emulgeringsmedel (solroslecitin)
Chokladarom
Vaniljarom
Trikalciumfosfat
Matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas)
Krompikolinat

Aminosyraprofil
mg/per
100 g
per port.
30 g =
2 skopor
Alanin39901197
Arginin2030609
Asparginsyra86502595
Cystein2060618
Glutaminsyra146904407
Glycin1470426
Histidin1630489
Isoleucin*53401602
Leucin*84102523
Lysin*74102223
Metionin*1700510
Fenylalanin*2570771
Prolin47201416
Serin41001230
Treonin*54901647
Tryptofan**2170651
Tyrosin2240672
Valin*48701461

* Essentiella aminosyror.
** Tryptofan förekommer naturligt i råvaran.


Enzymblandning
per portion 30 g
= 2 skopor
Proteas 3.08 SAPU
Proteas 4,.53 000 HUT
Proteas 6.01 500 HUT
Peptidaser1 500 HUT
Bromelain45000 PU
Lipas87,5 FIP
Laktas100 ALU
Enzymaktivitet enligt FCC = Food Chemical Codex

 
Näringsvärdeper 100 gper portion
(30 g)
% av DRI
Energivärde1694 kJ/405 kcal508 kJ/122 kcal*
Protein (N*6,38)75,4 g22,6 g*
Kolhydrater11,4 g3,4 g*
Fett6,6 g2,0 g*
Krom36 µg11 µg28

Dosering
Blanda 2 skopor (30 g=cirka 5 rågade matskedar) i 2–3 dl vätska. Drick vid behov som ett praktiskt mellanmål. ​

Förvaring
Förvaras torrt. Förvaras utom räckhåll för barn.

Fri från
Sötningsmedel, gluten, soja, GMO